Nová ministryně školství
Koncem května pronikly do médií informace o tom, že premiér Bohuslav Sobotka chystá odvolat ministra školství Marcela Chládka. A po schůzce s premiérem a poté i se samotným ministrem přijal prezident Miloš Zeman Chládkovo odvolání.
Nová ministryně školství mládeže a tělovýchovy byla jmenována ve středu 17. června a stala se jí Kateřina Valachová.
Kateřina Valachová působila jako náměstkyně ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera, odkud má zkušenost s politikou, které ji pomohly získat ministerského křesla. Paní Valachová je vystudovaná právnička a dříve pracovala také v analytickém a právním odboru u ombudsmana. Její specializací bylo správní a ústavní právo.
Nová ministryně se má podle premiéra zaměřit na novelu zákona o vysokých školách, inkluzivní vzdělávání nebo čerpání dotací z evropských fondů.
Na první tiskové konferenci ministryně oznámila, že by chtěla zvýšit plat pedagogickým a nepedagogickým pracovníkům a podporovat je v dalším vzdělávání. Dále by chtěla jednat o navýšení kapacity mateřských a základních škol, ale bude také řešit problém s vysokým počtem romských dětí v praktických školách, za což je Česká republika kritizována u mnoha mezinárodních organizací.
Ministryně se bude zabývat i plánovanými reformami pana ministra Chládka. V poslední době velmi diskutovaným tématem byla digitalizace výuky a v první třídě darovat každému dítěti tablet. Tento nápad se nelíbil rodičům ani odporníkům a z toho důvodu ministryně chystá sestavit poradní sbor, který by zhodnotil, jestli je digitalizace vhodná pro prvňáčky. Jedním z velkým plánů ministra bylo zavedení povinné maturitní zkoušky z matematiky v roce 2019, ale paní ministryně s tímto plánem nesouhlasí. Podle jejího názoru se má v první řadě zjistit, proč mají děti v matematice tak špatné výsledky. A u státních maturit hodlá paní Valachová zavést dvě úrovně, jednu pravděpodobně určenou gymnáziím a druhou ostatním středním školám.
Zeptala jsem kamarádů, čím by se podle nich měla ministryně zabývat. A podle jejich názoru by ministryně měla především řešit otázku jednotných přijímacích zkoušek na střední školy a vyřešit problémy se státními maturitními zkouškami.