Jak založit parlament

Nevíte si rady, jak založit váš parlament na škole? Zdá se vám to celé složité nebo máte pocit, že to musí iniciovat někdo ze zaměstnanců školy? Věřte nám, že to tak není. Parlament si můžete na škole, ve vašem kraji nebo městě založit sami. Aby se vám to podařilo dotáhnout do konce, podívejte se, jak založit parlament krok po kroku.

Skupina lidí, která přemýšlí nad tím jak založit parlament

Jak  tedy parlament založit?

  1. Zkuste se zamyslet nad učitelem nebo jiným pracovníkem školy, který by mohl parlament koordinovat.
  2. Zvolte si snadno přístupné místo, kde se bude váš parlament pravidelně scházet. Například školní knihovna nebo větší učebna.
  3. Jestli váš koordinátor není samotný ředitel školy, předložte vedení váš návrh na založení studentského parlamentu. Nebojte se. Ze zákona máte právo zakládat žákovskou samosprávu.
  4. Naplánujte si první (zahajovací) schůzi. Zamyslete se nad vhodným termínem, který bude vyhovovat všem stranám (žákům, učitelům, vedení školy,…). O parlamentu by mělo vědět co nejvíce lidí. Oznamte tuto informaci ve školním rozhlase nebo ve školním systému svolejte schůzku.
  5. Důležitou součástí jsou určitá pravidla, podle kterých budete fungovat. Zamyslete se a vytvořte krátké stanovy svého parlamentu. Ve stanovách by nemělo chybět, jakým způsobem se budou volit funkce (např. předseda, místopředseda, koordinátor, zapisovatel, atd…). Dále by měla být jasně určená četnost schůzek (např. alespoň jedna schůze za měsíc). Podobě stanov se meze nekladou. Vše záleží na tom, co si odsouhlasíte.
  6. Na první schůzi, nebo nejpozději na druhé, schůzi byste měli zvolit vedení parlamentu (předsedu, místopředsedu,…) a další funkce, které jste si ve stanovách určili (zapisovatel, nástěnkář,…).
  7. Nezapomínejte podnikat další kroky v rozvoji vašeho parlamentu. Důležité je pořádání různých akcí pro žáky až po sdělování vlastních nápadů či připomínek vedení školy.

 

Rychlá rekapitulace:

  1. Najděte koordinátora.
  2. Najděte prostory ve vaší škole vhodné pro pořádání schůzek.
  3. Předložte návrh řediteli školy.
  4. Svolejte první schůzku.
  5. Promyslete a sepište stanovy.
  6. Zvolte vedení.
  7. A pokračujte v dalším rozvoji.

 

My vám přejeme spoustu štěstí a hlavně úspěchy s vaším školním parlamentem!

Stále si nevíte rady?

Pořád nemáte jasno v tom, jak založit parlament ve škole, nebo máte jiný dotaz, se kterým se chcete na nás obrátit? Ozvěte se nám na email npdm@participace.cz, vyplňte níže uvedený formulář nebo využijte okna Messengeru na této stránce. Odpovíme Vám, jakmile to bude možné.