Zasedání Národního parlamentu dětí a mládeže

 

XXIII. Zasedání NPDM

XXIII. Zasedání NPDM pro vás připravujeme. Děkujeme za pochopení.

___________________________________________

O Zasedání NPDM

Zasedání NPDM je nejočekávanější vícedenní akcí Národního parlamentu dětí a mládeže za celý rok. Pořádá se v Praze v průběhu listopadu v souvislosti oslavami výročí obnovení demokracie na území našeho státu. Na tuto akci jednotlivé krajské parlamenty delegují své zástupce. NPDM zajišťuje pro účastníky ubytování a připravuje sérii workshopů.

Připravované workshopy jsou sladěny do jednoho tématu. Toto téma je podtitulem daného Zasedání. Během workshopů je cílem seznámit delegáty s danou problematikou. V rámci workshopů probíhají také diskuze. Ty dále pokračují v jednotlivých garantských skupinách.

Zakončením samotné akce je jednání nad Usnesením Národního parlamentu dětí a mládeže. Toto Usnesení NPDM vzniká pouze jednou za rok při příležitostí Zasedání NPDM. Samotné jednání probíhá ve významných prostorách, jako je jednací sál Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky, ve Strakově akademii na Úřadu vlády ČR nebo v jednacím sále Magistrátu hl. m. Prahy.

Delegáti mohou podávat pozměňovací návrhy k jednotlivým bodům. O těchto návrzích se pak nechává hlasovat. V případě schválení pozměňovacího návrhu je znění bodu upraveno nebo zcela odstraněno.

Usnesení NPDM slouží také jako dokument vyjadřující názory mládeže z celé České republiky. Rada a Předsednictvo NPDM se během následujícího období snaží splnit co nejvíce projednávaných bodů obvykle prostřednictvím schůzek s jednotlivými politiky a dalšími ústavními činiteli.

Zakončení události probíhá po volbách vedení NPDM. Z Rady NPDM se volí předseda a 1. a 2. místopředseda. Samotné volby jsou tajné a možnost volit mají všichni delegáti, kteří se akce účastní. První zasedání nové Rady a Předsednictva NPDM probíhá hned v následujícím měsíci.

Přehled Usnesení NPDM za jednotlivé roky najdete na stránce Dokumenty.

Lidé Národního parlamentu dětí a mládeže