Mezinárodní den studentstva

Národní parlament dětí a mládeže velmi usilovně bojoval za to, aby se svátek Mezinárodní den studentstva vrátil do českých kalendářů. Tato snaha po několika letech úsilí vyšla a 17. listopadu 2019 jsme poprvé oslavili Den boje za svobodu a demokracii a Mezinárodní den studentstva. Velké poděkování za to patří všem bývalým členům NPDM, kteří se na této iniciativně podíleli.


Jak NPDM bojoval za Mezinárodní den studentstva?

Iniciativa navrátit Mezinárodní den studentstva do českých kalendářů vznikla v NPDM na XVII. Zasedání NPDM. Národní parlament dětí a mládeže uspořádal v roce 2016 petici za obnovu Mezinárodního dne studentstva jako státního svátku v českých kalendářích. Z České republiky totiž význam tohoto svátku vždy pocházel. Avšak pouze v České republice nebyla tato událost připomínána jako státní svátek. Nebylo tomu vždy tak. Po státním převratu si tehdejší zákonodárci odhlasovali odstranění tohoto svátku z českých kalendářů.

Petice?

V roce 2015 vytvořil NPDM petici, která sbírala podpisy po celé České republice. Ještě v roce 2015 tehdejší předsedkyně NPDM, Denisa Hlušičková, předložila petiční archy Petičnímu výboru Poslanecké sněmovny a Parlamentu České republiky s více než dvěma a půl tisíci podpisů.

Parlament návrh schválil!

V roce 2016 na 42. schůzi při 64. hlasování o novele zákona o státních svátcích dali poslanci svým hlasováním pozitivní stanovisko a návrat Mezinárodního dne studenstva byl hned o několik kroku blíže skutečnosti. Tím se novela zákona, která vrací Mezinárodní den studentstva, posouvá do Senátu. Podrobnosti o hlasování poslanců o této novele zákona najdete na stránkách Poslanecké sněmovny.

Následovala vlna emocí.

První krok, který vedl k navrácení Mezinárodního dne studentstva do kalendářů, rozpoutal napříč Českou republikou neskutečnou vlnu emocí, kterou doprovázely debaty s názory pro i proti. V souvislosti s touto vlnou názorů vydal Národní parlament dětí a mládeže oficiální vyjádření na toto téma. Vyjádření najdete zde.

Senát návrh zamítá.

V Senátu novela zákona o státních svátcích takový úspěch jako v Poslanecké sněmovně nezažila. Na 21. schůzi Senátu byla novela zamítnuta většinou přítomných senátorů. Podrobnosti o hlasování o této novele zákona najdete na stránkách Senátu.

Druhá vlna petice?

Po neúspěchu Mezinárodního dne studentstva v Senátu jsme se spojili s tehdejší ministryní spravedlností, Helenou Válkovou, a spustili jsme druhou vlnou petice. Později jsme navázali spolupráci se Studentskou komorou Rady vysokých škol (SKR VŠ). 24. ledna 2017 jsme se zúčastnili semináře o Mezinárodním dni studentstva, který SKR VŠ pořádala. Na tomto semináři byla mimo další přítomná tehdejší ministryně školství, Kateřina Valachová.